logo

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Ο ΑΣΑ  Διονύσου κέρδισε την Ακαδημία Πάτρας στον εντός έδρας αγώνα για την Α2 Εθνική γυναικών χάντμπολ.

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΑΣΑ Διονύσου νίκησε εντός έδρας την Ακαδημία Πάτρας με σκορ 43-35 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας. Οι φίλαθλοι της ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό Καπανδριτίου, απόλαυσαν ένα χορταστικό παιχνίδι, με συναρπαστικές στιγμές και πολλά γκολ που ανέβασαν τον παλμό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Διονύσου έχει την 4η καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα, κάτι που φάνηκε και στον σημερινό αγώνα με τα 43 γκολ που σημείωσαν στο ενεργητικό τους οι αθλήτριες του Κώστα Κότσιρα. Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες σε άμυνα και επίθεση, με την διαφορά στο σκορ υπέρ της ομάδας της βορειοανατολικής Αττικής να αρχίζει να δημιουργείται σταδιακά, μετά το 25ο λεπτό του αγώνα.

Πεντάλεπτα: 2-3,5-7,9-9,13-13,18-16,22-17 [ημ],

25-21,29-24,34-28,36-30,39-33,43-35.

Διαιτήτευσαν Κολυβέρη – Στασινού.

ΑΣΑ ΔΙΟΝΥΣΟΥ: (Προπονητής Κώστας Κότσιρας – Έφορος Βίκυ Κάουλα), Χάλα, Μανδαμαδιώτη (4 γκολ), Μάστορη (7 γκολ), Λουκάτου (Τ/Φ), Θανοπούλου (5 γκολ), Καντζούρα (1 γκολ), Βονεμπέργκερ  (3 γκολ), Ωραιοπούλου (7 γκολ), Μπρεάνου Χ. (16 γκολ), και Μπρεάνου Μ.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Λεωνίδα Αγ. Αναργύρων στο κλειστό Καματερού.